czwartek, 27 listopada 2014

Pierogi z konfektem.



Ponieważ zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, kiedy jednym z głównych dań wigilijnych są pierogi pomyśleliśmy , że warto sprawdzić ich początki w kuchni staropolskiej .
 Większość pierogów , w tamtym czasie , co nas bardzo ucieszyło to były pierogi na słodko, nadziewanie konfektem czyli słodkimi konfiturami lub owocami. Pierogi były częściej niż dziś robione w cieście francuskim lub drożdżowym . Pierogi były pieczone, gotowane i smażone .
   Już w 1682r. Stanisław Czerniecki w pierwszej polskiej książce kucharskiej „Compendium feculorum” umieścił przepisy na słodkie pierożki. Przy okazji przepisu na ciasto francuskie autor podał recepturę na pierożki w takim właśnie cieście. Przepis niestety jest dość ogólny : „jakikolwiek confekt zawijaj w ciasto a formuj pierożki, jakie chcesz albo umiesz, pozynguj żółtkami, upiecz a daj pocukrowawszy na stół”.
Z uwagi na tą ogólność my spróbowaliśmy zrobić pierożki na słodko w cieście drożdżowym, które wydało nam się łatwiejsze do zrobienia niż ciasto francuskie .
                 Niezbędne składniki :
-na ciasto:
½ kg mąki pszennej
250 ml mleka
1 jajko (całe)
1 żółtko
30 g drożdży
40 ml oleju
jedna łyżeczka cukru
jedna łyżeczka soli

na nadzienie:
jagody mrożone

Przygotowanie ciasta:
 Do miski rozkruszyć drożdże,  wsypać cukier , dodać trochę letniego mleka , łyżkę mąki i rozmieszać.
Miskę przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 15 minut do wyrośnięcia. Po tym  czasie do miski dodać resztę składników : mąkę , pozostałe mleko, jajko , żółtko  i sól. Wymieszać żeby składniki się połączyły , n koniec dodać olej.
 Następnie ciasto wyłożyć na blat i wyrobić aż nie będzie kleiło się do dłoni. Ciasto ponownie włożyć do miski , przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na ok. 40 minut żeby ciasto wyrosło . Po tym czasie wyłożyć na blat podzielić ciasto na mniejsze części.  Każdą część po kolei rozwałkować na cienki placek . Wyciąć szklanką kółka , każdy wziąć do ręki lekko rozciągnąć, nałożyć łyżeczką jagody z cukrem , złożyć na pół i zlepić brzegi palcami. Pierożki układac na blaszce  wyłożone j papierem do pieczenia . Pierogi posmarować rozmąconym jajkiem  a następnie piec w piekarniku ok. 20 minut w temperaturze 180 stopni.
   Na pierożki oprócz składników, które podaliśmy  wyżej  potrzeba było jeszcze dodatkowo poświęcić dużo czasu i cierpliwości J  , ale było warto. Pierożki smakowały wyśmienicie.

Materiały ze strony: http://www.wilanow-palac.pl/staropolskie_pierogi_stanislawa_czernieckiego.html
                        

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz